Természetes nyelvű felhasználói felületek

Tanszéki konzulens: 
A munkatárs fényképe
docens
Szoba: IE413
Tel.:
+36 1 463-4394
Email: meszaros (*) mit * bme * hu

A kiírás adatai

A téma státusza: 
Aktív (aktuális, lehet rá jelentkezni)
Kiírás éve: 
2008
A kiírás jellege: 
szorgalmi feladat, önálló labor, szakdolgozat/diplomaterv

Az önálló laboratórium feladat keretében ember-gép kommunikációs rendszerek felépítését célozzuk.

Ha intelligens ágensek felől közelítjük a feladatok... A vizsgált rendszer a szokásos mesterséges (pl. ágens kommunikációs) nyelveket szintaktikailag és szemantikailag jól meghatározott természetes nyelvekkel (angol, magyar) cseréli fel annak érdekében, hogy megkönnyítse emberek részvételét a kommunikációban. A feladatról szól néhány fólia is (Dobrowiecki Tadeusz készítésében).

Ha szoftverfejlesztés felől közelítünk... Olyan rendszereket szeretnénk építeni, amelyekkel egy - természetes nyelvek feldolgozásában nem jártas - programozó is (viszonylag) egyszerűen készíthet természetes nyelvű (akár hangalapú) felületet.

Ha a nyelvi modellek felől közelítünk... Olyan nyelvi modellekkel dolgozunk, amelyek adott alkalmazási területen egyszerű nyelvi felületek létrehozásához szükségesek.

Előzmények, alkalmazási területek

A tanszéken a kilencvenes évek óta foglalkozunk ágensrendszerek vizsgálatával, illetve alkalmazásukkal különféle területeken. Az intelligens ágensek szabványos kommunikációja (ACL) lehetővé teszi a fejlesztők számára különböző tartalom nyelvek alkalmazását. Érdekes lehet annak vizsgálata, hogy ezek a tartalom nyelvek mennyiben helyettesíthetők természetes nyelvekkel oly módon, hogy ne rontsuk az ágens nyelvek hatékonyságát (feldolgozhatóságát), ugyanakkor a gépi kommunikációt közelebb hozzuk az ágens közösségekben (pl. intelligens terekben) megjelenő emberekhez. (A feladat akár a tanszéki mitmót moduláris robothoz kapcsolódóan tovább is alakulhat.)

A tanszéken az "információ és tudás tárház" projektben az információhoz jutás folyamatát modelleztük, illetve javaslatokat tettünk ilyen rendszerek felépítésére és működésére. Egy információkereső rendszer egyik sarkallatos eleme a felhasználói kérések megfogalmazásának mikéntje: hogyan lehet megfogalmazni a felhasználó információs igényét létező tárgyterületi leírásokra (ontológiákra, adat- és tudásbázisokra) támaszkodva, az egyszerű kulcsszavas keresésnél lényegesen hatékonyabban. Ebben is segíthet egy jól szabályozott természetes nyelv, amely bár közel áll a felhasználó anyanyelvéhez, de nyelvtani szabályai, illetve szókincse a tárgyterületi tudásból származnak (ezáltal lehetővé téve az egyértemű gépi feldolgozást).

A felhőalapú és lokálisan futtatható nagy nyelvi modelleket számos projektben alkalmaztuk már. Egyszerűbb feladatokban ezek alkalmazását térképezzük fel, kicsit összetettebb alkalmazásokban integráljuk őket más rendszerekkel, akár doktoriig is terjedő kutatási témákban korlátaik feszegetésével foglalkozunk.

Részfeladatok

A kiírt feladat sokféleképpen részletezhető, programozási és elméleti jellegű feladatok is elképzelhetők. Saját ötlettel is megkereshetnek. Néhány feladattípus:

  • (kontrollált és szabad szöveges) természetes nyelvek gépi feldolgozása
  • tárgyterületi háttértudás leírása (ontológia, tudásbázis)
  • nyelvtan és szókincs generálás tárgyterületi háttértudásból
  • nagy nyelvi modellek feladatra szabása
  • LLM modellek egy más szoros rendszerek integrációja (pl. RAG)
  • interfész ágensek megvalósítása különféle alkalmazásokban

Szükséges kompetenciák - megszerezhető képességek

A feladat sikeres megoldásához programozói tudás szükséges, de speciális (pl. NLP) nyelvek és algoritmusok előismerete nem. Előzetesen csak alapszintű jártasság szükséges az MI egyes területein (lásd MI könyv ágensekről és kommunikációról szóló fejezetei). 

A feladat megoldása során gyakorlati ismeretek szerezhetők egyszerűbb természetes nyelv feldolgozási és fordítási feladatokban, valamint mélyebb ismeretek ágensrendszerek megvalósításában (ágensek működése, kommunikációja, kooperációja, stb.). Alkalmazási területtől függően további gyakorlati ismeretek szerezhetőek pl. az információbeszerzés, beágyazott intelligencia, intelligens otthon, stb. témakörökben. 

A jelentkezés menete, mi várható a konzulenstől...

Ezen a lapon összefoglaltam, mire számítok a jelentkezőktől, illetve mi várható tőlem.

 

© 2010-2025 BME MIT | Hibajelentés | Használati útmutató